jakościowe darmowe zdjęcia

Od jakiegoś czasu obserwujemy trend udostępniania za darmo jakościowych zdjęć. Powstaje również coraz więcej agregatów takich fotografii. Postaramy się przedstawić te z nich, które polecamy szczególnie.

Szeroko dostępne i możliwe do ponownego wykorzystania (za darmo lub nie) zdjęcia potocznie nazywamy stockowymi  Najczęściej kojarzą się nam z białym tłem, opatrzonymi twarzami wciąż tych samych modeli oraz ze sztucznymi, często absurdalnymi, a nawet niezamierzenie śmiesznymi aranżowanymi scenkami. O tym, że nie zawsze tak to musi wyglądać przekonują zebrane poniżej bazy jakościowych i absolutnie niespowszedniałych zdjęć. 

Nasze polskie próby wcale nie są gorsze:

Bazy te są darmowe, korzystają najczęściej z licencji Creative Commons (CC By - w ramach której możemy używać zdjęć, ale musimy wskazać, kto jest ich autorem i CC0 - w ramach której możemy korzystać z materiałów, które przeszły w stan domeny publicznej, w związku z czym nie wymagają uznawania ich autorstwa). 

Poza domeną zdjęć, dobrze dzieje się również w kwestii dostępności dobrej jakości darmowych filmów i muzyki lub podkładów dźwiękowych. Listę baz takich mediów przygotujemy w kolejnym wpisie.